Kalendarz owoców i warzyw

preparations-428104_640

Zima z przetworami

 

W zimie mamy ograniczony dostęp do świeżych owoców i warzyw, dlatego warto korzystać z przetworów i różnego rodzaju mrożonek. Mimo, że zawierają one nieco mniej witamin i składników mineralnych niż te świeże - należy pamiętać, że są to witaminy naturalne i dobroczynnie wpływają na działanie organizmu.

 

Nie można zapominać o kiszonkach - kiszona kapusta jest świetnym probiotykiem, który wspomaga odporność i zapobiega różnym chorobom. Z mrożonych owoców można zrobić koktajl.

 

Wiosna z nowalijkami

 

Wiosną rozpoczyna się sezon na warzywa. Do wyboru mamy wiele nowalijek - marchewka, rzodkiewka, cebulka. Warto je spożywać, ponieważ zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim należny spożywać je w postaci surowej. Warto zrobić z nich odżywcza sałatkę. Można również dodać je do zup, jak również do koktajli warzywnych

 

Lato z owocami

 

cocktail-725578_640

Lato to czas, w którym powinniśmy spożywać owoce, ponieważ są one wtedy dojrzałe i zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Dietę układajmy tak, by zawierała owoce sezonowe. Możemy np. tworzyć orzeźwiające koktajle, które są bombą witaminową.

 

Świetnym pomysłem na sezonowe owoce może być sałatka. Bez problemu możemy ją zabrać ze sobą do pracy.

 

Jesień z warzywami

 

Jesień to czas, w którym wykopujemy marchew, cebulę, buraczki. Warto więc wykorzystać ten czas i przyrządzać potrawy z warzyw. Najwięcej witaimn mają oczywiście w postaci surowej, jednak będą również świetnym daniem obiadowym. Z dyni możemy zrobić przepyszną zupę krem, a z cukinii leczo.